Nad Tatrou a zblízka

Autor: Juraj Blanár | 8.2.2016 o 6:41 | Karma článku: 9,95 | Prečítané:  211x

Pieseň Slovenska. Hymnus zo štúrovských čias premenený na hymnu Slovenskej republiky. Alebo iné pomenovania by sme mohli vysloviť, keby sme chceli rozprávať o piesni piesní nášho národa. Čo však o nej v skutočnosti vieme?

Kedy vznikla? Prečo? A kde to bolo? A kto vlastne našiel slová, ktorými vyjadrujeme našu národnú hrdosť počas slávnostných chvíľ, štátnych sviatkov, ale aj pri medzinárodných úspechoch našich športovcov? A tak, ako je šport najlepším prostriedkom diplomacie, aj naša hymna získala vo svete status, aký môže mať iba jediná pieseň. Jej slová ani po 170 rokoch nestrácajú svoj význam, ba práve naopak. Získavajú ďalšie obsahy, ktoré už po generácie prežívajú v krajine pod Tatrami.

Príbeh autorstva hymny Janka Matúšku úzko súvisí s jeho existenciou. Tak ako znenazdajky vstúpil do štúrovského diania a dotkol sa múz, rovnako nebadane a predsa prudko sa vytratil zo slovenskej literatúry. No svoje poslanie naplnil vytvorením nadčasového diela, ku ktorému sa síce nikdy priamo nepriznal, ale prostredníctvom knihy, ktorú pripravuje spisovateľ a historik Peter Huba, môžeme pochopiť súvislosti vzniku tohto textu i boja za slovenskú vec prostredníctvom neho. A príbeh neskončil jeho vyhlásením za druhú časť hymny Česko-Slovenska i hymnu Slovenska.

Vitajte v Žilinskom kraji, vitajte na Orave a presnejšie v Dolnom Kubíne, kde sa začala a napokon i skončila životná púť Janka Matúšku. Ale pieseň, ktorá ho spravila nesmrteľným, vznikla v Bratislave. Je to viac ako symbolické, že práve v meste, ktoré je pre Slovákov ďalším symbolom. Je hlavným mestom republiky, ktorej hymna nie je meteorologickým zamyslením o bleskoch nad Tatrami, ale je alegorickou výpoveďou o nezlomnosti Slovákov, o ich spoločenstve a najmä o vnútornej sile, zabezpečujúcej ich prežitie v medzinárodných víroch či virvaroch.

Či nad Tatrou a či zblízka, Matúškove dielo ožíva vďaka jednej básni či piesni, ktorej vznik sa datuje v náročnom období odchodu slovenských študentov z Bratislavy na protest proti zákazu vyučovania pre Ľudovíta Štúra. Nad Tatrou sa blýska má vo svojom rodnom liste zapísané, že ide o protestsong, a možno táto jeho vnútorná sila mu nedovolila upadnúť do zabudnutia a aj keď v istom období panovali pochybnosti o samotnom autorovi, hymna Slovenskej republiky zaznieva stále a na mnohých miestach.

Peter Huba je okrem svojho tvorivého potenciálu riaditeľom Oravskej knižnice v Dolnom Kubíne. V meste, ktoré je tak bytostne späté s Jankom Matúškom, a preto je prirodzené, že práve tento autor sa zhostil úlohy zodpovednej – spracoval pre nás i našich nasledovníkov históriu vzniku hymny i jej tvorcu. A pre vás, čitateľov, ponúkol odpovede aj na otázky, ktoré ste si možno predtým ani nepoložili.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?