Čo je v župe, to sa počíta

Autor: Juraj Blanár | 31.12.2015 o 8:12 | Karma článku: 10,35 | Prečítané:  267x

Pred príchodom nového roka bilancujeme ten súčasný a sľubujeme si, že ten prichádzajúci bude lepší. Ja verím, že bude. Aj čo sa týka čerpania eurofondov.

S koncom roka 2015 sa oficiálne končí aj minulé programovacie obdobie a u nás v Žilinskej župe sme vypracovali zhrnutie všetkého, čo sa nám za ten čas podarilo v Žilinskom kraji vybudovať, zrekonštruovať, zorganizovať či zlepšiť. Na naše územie príde spolu 2,1 miliardy eur, ktoré sú už zazmluvnené, a v čerpaní eurofondov náš kraj tak získal prvenstvo na Slovensku. Ale o to tu nejde. Najdôležitejšie predsa je, že to všetko, čo sa vybudovalo, bude slúžiť ľudom. Pomôžem si upraveným porekadlom. Čo je v našej župe, to sa počíta.

Ešte v roku 2007 sme spolu s odborníkmi vytvárali Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja ŽSK na roky 2007 až 2013 a odhad bol, že potenciál v našom kraji je 1,7 miliardy eur, ktoré by sme chceli získať. A dnes realita ukázala, že Žilinský kraj dokázal získať takmer o pol miliardy viac.

Ak by som mal pokračovať v štatistikách v číslach, poviem len, že sa podarilo zrekonštruovať napríklad 152 materských, základných a stredných škôl, 77 námestí obcí a miest, 29 hasičských zbrojníc, 185 kilometrov ciest II. a III. triedy, 8 mostov, 57 peších, cyklistických alebo bežkárskych chodníkov a mnoho ďalších úspešných projektov.

Mojím prianím do nového roku pre našu Žilinskú župu je, aby sme aj v tom aktuálnom programovacom období priniesli do regiónov Oravy, Liptova, Kysúc, Horného Považia a Turca čo najviac nových investícií a nápadov. Aby mali obyvatelia Žilinského kraja rok čo rok lepšie podmienky k ich životu, a to aj vďaka eurofondom. A aby sme aj na sklonku roku 2016 mohli povedať, že naše očakávania, priania a predsavzatia, ktoré sme si dnes dali, sa naplnili.

Priatelia, prajem vám úspešný vstup do nového roku s tými najbližšími, ktorých máte okolo seba. A pre tých viac poverčivých – nezabudnite ráno vstať z postele tou pravou nohou :)

A tu pripájam ešte pár projektov, ktoré vďaka eurofondom rozvíjajú naše regióny:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?