Jeden a pol milióna

Autor: Juraj Blanár | 6.12.2015 o 7:38 | Karma článku: 8,87 | Prečítané:  231x

Toľko kníh si v roku 2015 vypožičali čitatelia našich regionálnych knižníc v Liptove, Orave, Kysuciach, Turci a Hornom Považí.

Keď ešte nefungovali počítače, nepoznali sme elektronické čítačky, tablety a notebooky, našimi partnermi pre skrátenie dlhej chvíle pri ceste vlakom, čakaní či trávení príjemných večerov boli práve papierové stránky kníh. A aj keď v dnešnej modernej dobe výdobytky techniky neustále napredujú, čo je to dobré, som rád, že ešte existujú miesta, kde môžeme nájsť tú pravú typickú knižnú vôňu, ktorá bude mať stále svoje čaro. Mimochodom aj my v knižniciach využívame výdobytky digitálnej doby pri objednávaní a výpožičke kníh priamo z vášho domova.    

Žilinský samosprávny kraj je zriaďovateľom piatich regionálnych knižníc, ktoré v Liptovskom Mikuláši, Dolnom Kubíne, Čadci, Martine a Žiline prinášajú čitateľom možnosť získať prístup k takmer 800-tisíc dokumentom. Príbehy z rozprávok, sci-fi, odborné kapitoly, časopisy či magazíny čakajú na viac ako 28-tisíc držiteľov čitateľského preukazu v našej Žilinskej župe. Teší ma, že knižnice si stále zachovávajú u ľudí obľubu. Veď dnes už nie sú len miestom pre požičiavanie kníh, ale plnia sociálne, spoločenské, kultúrne, vzdelávacie a ďalšie dôležité úlohy. Organizujú mnoho podujatí a rozvíjajú život v obciach a mestách. Ich činnosť podporujeme každoročne z nášho rozpočtu a knižnice aj vďaka tomu a ich vlastnej činnosti môžu rozširovať svoj knižničný fond a ponúkať čitateľom nové a nové tituly.

A aby naše knižnice vyšli v ústrety čitateľom nielen v tomto bohatom výbere publikácií, zaviedli sme aj pohodlnejšie odovzdávanie už prečítaných kníh. Do biblioboxov môže každý vhodiť dokumenty bez ohľadu na to, či je knižnica práve otvorená, alebo nie. Okrem predchádzania upomienok je tým zabezpečené, že knihy sa môžu skôr dostať do rúk ďalších záujemcov. A ja pevne verím, že nepoškodené.

Naším cieľom je stále lákať nových čitateľov a už od malička budovať v našich deťoch lásku ku knihám a úctu k slovám, ktoré po tisícky rokov rozprávajú príbehy našich predkov. Verím, že číslo jeden a pol milióna nie je konečné a možno aj vy sa napríklad rozhodnete vypnúť televíziu a vyraziť do knižnice. Zalistovať si a ponoriť sa v tomto chladnom počasí do príbehov. Mne síce počas dňa veľa času na čítanie neostáva, ale večer sa mi najlepšie zaspáva, keď si pred spaním otvorím práve knihu. Napríklad momentálne mám rozčítaného Jonasa Jonassona a jeho Storočného starčeka, ktorý vyliezol z okna a zmizol. Akú knihu máte na nočnom stolíku vy, priatelia?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?