Hasia aj čo ich nepáli

Autor: Juraj Blanár | 31.10.2015 o 10:01 | Karma článku: 9,33 | Prečítané:  371x

Fenomén dobrovoľného hasičstva, ktorý vznikol práve v Žilinskom kraji - v regióne Turca, pokračuje. Hasiči i hasičky sa stali súčasťou takmer každej obce či mesta a tvoria srdce komunít. A dnes už s novou technikou.

V každej obci, keď sa niečo deje, všade sú v zmysle svojho hesla „Bohu na slávu, blížnemu na pomoc“ nezištne hasiči. 

Podpora dobrovoľných hasičov priniesla po prijatí zákona o dobrovoľnej požiarnej ochrane v našom kraji už 71 nových alebo zrepasovaných hasičských áut. A to nie je konečné číslo. Veľmi rád sa vždy zúčastňujem s ministrom vnútra Róbertom Kaliňákom slávnostných odovzdávaní, kedy mnohé zbory dostanú svoje prvé hasičské auto v histórii ich DHZ. Toto je zásluha ministerstva pod jeho vedením. Pamätníci si určite spomenú, že naposledy sa takéto prideľovanie hasičských áut uskutočnilo v sedemdesiatych rokoch. Boli to ešte vtedy známe Avie. 

Minulý víkend sme precestovali časť Oravy, Žiliny, Kysúc a Rajeckej doliny. Neviete si predstaviť, akí šťastní sú nielen chlapi, ale aj ženy, ktoré svoj voľný čas venujú hasičstvu a po toľkých rokoch tvrdej driny sa dočkajú zaslúženej odmeny. Ja sám som dobrovoľným hasičom u nás v Trnovom a viem, aký je to pocit, keď zbor dostane novú techniku.  

Na Kysuciach, Hornom Považí, Liptove, Orave a Turci sa aj vďaka týmto novým autám môžu obyvatelia cítiť bezpečnejšie. Ráno odchádzame do práce a opúšťame svoje domovy s pocitom, že ak sa niečo stane, dobrovoľní hasiči dokážu bezodkladne reagovať s kvalitnou technikou. Pri záplavách, ktoré postihli Slovensko v rokoch 2012 a 2013 si celá Európa uvedomila význam nezištnej pomoci a dobrovoľníckeho zápalu. To isté sa stalo minulý rok vo Vrátnej. Medzi ľuďmi, ktorí vtedy zasahovali, boli aj naši dobrovoľní hasiči, ktorí prejavili neuveriteľné odhodlanie, nasadenie a obetavosť. Len vďaka rýchlemu zásahu, ochote a pravdepodobne i veľkému šťastiu nevyhasol žiaden ľudský život.

Je potrebné, aby boli takéto okamihy a história DHZ zaznamenané. Nech si aj deti našich detí prečítajú o svojich predkoch, spoznajú históriu svojho kraja a obce, do ktorej dobrovoľné hasičské zbory neodmysliteľne patria. Aj preto sme sa v Žilinskom kraji rozhodli vydať publikáciu, ktorá túto časť tradícií našej župy popisuje. Unikátne fotky, príbehy z dejín hasičských spolkov, to všetko už čoskoro nájdete v knihe, ktorá bude kronikou dobrovoľného hasičstva nášho Žilinského kraja. Verím, že si svoje miesto nájde v každej obci a meste, ktoré je na svoje DHZ patrične hrdé.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?