Generál Slovenska

Autor: Juraj Blanár | 21.7.2015 o 9:17 | Karma článku: 4,57 | Prečítané:  481x

Kto je podľa vás najvýznamnejšou osobnosťou slovenských dejín? Dnes, v deň 135. výročia narodenia Milana Rastislava Štefánika, asi o odpovedi nemusí nikto príliš dlho premýšľať.

No spomenieme si na tohto významného muža našej histórie aj bez toho, aby nám to médiá v rádiách, televízii či novinách museli pripomínať? Názvy ulíc, parkov či námestí nesú jeho meno, portrét Štefánika rozpozná každý školák, no málokto sa o jeho život a odkaz zaujíma viac, ako o množstvo hypotetických scenárov jeho smrti. To, že Milan Rastislav Štefánik sa podieľal na vzniku československého štátu, že bol astronóm, vojenský letec, diplomat či francúzsky i slovenský generál, nie je žiadnym tajomstvom. Ale je dôležité si pod týmito slovami predstaviť jeho skutočné činy a vidieť jedinečného človeka, ktorý aj napriek zdravotným ťažkostiam dokázal vo svojich 38 rokoch viac, ako niekto za celý svoj život. Sám sa zamýšľam nad tým, ako obetavo a aktívne musel prežívať každý svoj deň. Veď nie je veľa ľudí, ktorí by sa mohli pochváliť tým, že šesťkrát vystúpili na Mont Blanc, videli prelet Halleyho kométy, zažili lásku, precestovali svet, nezištne bojovali na fronte, budovali česko-slovenskú štátnosť a popritom získali uznanie a obdiv národa. Generál Štefánik toto dokázal. A to nie len svojou diplomaciou, slovami a rečníckou zručnosťou. Nuž veď išiel by niekto z vás dnes bojovať na front, postaviť sa a biť za Slovensko a Slovákov? Ja viem, že je to príliš sugestívna otázka, pretože dnes je iná doba a dôležité sú aj okolnosti, ale napriek tomu pokúsme sa na ňu odpovedať každý sám.

A kto by Štefánika stále považoval len za politika či vojaka, bol by na omyle. Bol vlastne nadaným vedcom, ktorý túžil priblížiť sa k oblohe a oslobodiť slovenský národ, aby sa mohol rozvíjať. Vždy si pomyslím, že je obdivuhodné, ako sa z hvezdára stala uznávaná osobnosť našich dejín, dokonca občan Francúzska a predstaviteľ česko-slovenského zahraničného odboja. Zapísal sa do histórie ako obyčajný muž, ktorý pre naplnenie svojich ideálov a ideálov svojej vlasti vykonal neobyčajné činy. Všetky busty, pamätníky i slová, ktoré boli o ňom napísané, svedčia o odkaze, ktorý Slovákom zanechal. Pravdu či inšpiráciu môžeme nájsť i v jeho najznámejších slovách: „Veriť, milovať, pracovať.“

Spomeňme si teda na generála Milana Rastislava Štefánika nie len ako na jednu z najvýznamnejších osobností našej krajiny, vďaka ktorej sa i dnes môžeme nazývať Slovákmi, ale hlavne ako na človeka, ktorý žil možno krátko, no žil pre nás. Nuž priatelia, pre koho a s akým cieľom  žijete vy?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?