17 tisíc vojnových veteránov

Autor: Juraj Blanár | 19.5.2015 o 8:00 | Karma článku: 11,15 | Prečítané:  331x

Slovenské mamičky, pekných synov máte, vychovali ste ich, na vojnu ich dáte... Pamätáte si na túto notoricky známu pieseň? Spievali ju našich starí rodičia i rodičia, aj my v škole a ani pre deti nie je neznáma.

Ale všetci ju vnímame skôr cez veselú náladu piesne, a nie kvôli slovám. A práve tie mi vírili v mysli pri stretnutí  s profesionálnymi vojakmi, ktorí absolvovali zahraničné misie. Sú združení v Únii vojnových veteránov a pri tejto príležitosti sme pred blížiacim sa Medzinárodným dňom mierových síl OSN podpísali memorandum o spolupráci a partnerstve. Hmatateľným výsledkom bude napríklad naša podpora v ich putovaní po stopách UNPROFOR alebo vytvorenie dokumentárneho filmu o ich pôsobení.

Vážim si prácu všetkých vojakov, ktorí sa v zahraničných misiách zaslúžili o šírenie dobrého mena Slovenska. V našich novodobých dejinách ich bolo 17 tisíc, ktorí sa zúčastnili na mierových misiách a operáciách. Prial by som všetkým slovenským mamičkám, ale aj ženám a deťom, aby sa ich blízki vrátili vždy domov zdraví a bez fyzickej či psychickej ujmy. Pretože aj vďaka ich pôsobeniu sa posilňuje mier v celom svete, hoci vojnové konflikty stále neprestali. Ale tie už akosi patria k dejinám ľudstva, ktoré sú plné väčších či menších, svetových alebo tridsaťročných vojen, prinášajúcich len utrpenie a bolesť.  Ako hovoria samotní veteráni, hrdinovia nie sú tí, čo sa vrátili domov živí, ale práve tí, ktorí položili život v misii. Padlým slovenským vojakom, ktorí položili svoj život počas mierovej misie OSN v Chorvátsku, bol v práve v máji pred dvoma rokmi odhalený pamätník v meste Daruvar. Je to mesto vzdialené od chorvátskych pláží, ale venujte im hoci aj cestou na chorvátsku dovolenku myšlienku. Bojovali aj za nás...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?