Budeme cestovať Aeromobilom?

Autor: Juraj Blanár | 13.4.2015 o 9:14 | Karma článku: 6,46 | Prečítané:  338x

Je to neuveriteľné, ako rýchlo idú technológie dopredu. Od vynálezu kolesa zrazu hovoríme o lietajúcich autách a ich históriu začíname písať práve u nás – na Slovensku. 

Na prednáške pre našich študentov som mal tú česť stretnúť sa s rodákom z Nitry, pánom Štefanom Kleinom, ktorý viac ako 20 rokov pracoval na svojom výnimočnom projekte a podarilo sa mu zostrojiť prvý fungujúci prototyp lietajúceho automobilu. V súčasnosti je docentom na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde šéfuje ateliéru Transport dizajn. Vychoval špičkových dizajnérov pôsobiacich po celom svete. Medzi nimi je i rodák z nášho kraja Jozef Kabáň, ktorý je šéfdizajnérom Škoda auto.

Pamätáte si ešte na francúzsky film Fantomas, ktorý unikol policajtom tak, že odletel na aute? To, čo sme videli iba v sci-fi filmoch, tak môže byť o niekoľko rokov skutočnosťou. Naše diaľnice sa presunú do vzduchu a prepoja sa s diaľnicami nad zemským povrchom. Kto vie, či sa tento inovatívny nápad, ktorý úplne zmení spôsob osobnej dopravy, dostane do nášho bežného života? Ale jedno je isté, že jeho vynálezca už teraz úspešne testuje Aeromobil nad Nitrou. A toto všetko je pod značkou "Made in Slovakia", ktorá sa rozletela do celého sveta.

Som rád, že doc. Štefan Klein prijal moje pozvanie a prišiel prednášať o svojej práci študentom našich stredných škôl v Žiline. Možno aj takýto pozitívny príklad osloví mladých ľudí, ktorí premýšľajú o svojej budúcnosti, pretože dnes nie je veľmi populárne študovať technické predmety a možno aj preto je málo počuť o významných Slovákoch, ktorí robia veľké veci. Ako napríklad konštruujú lietajúce autá, pracujú pre svetové spoločnosti či vzdelávajú ďalšie generácie v špičkových vedných odboroch.

Slovensko je späté s vynálezcami a výskumníkmi, ktorí dali svetu padák, bezdrôtovú komunikáciu alebo tepelné čerpadlo, nové poznatky pri boji s rakovinou a ďalšie skvelé objavy. Štefan Klein pridal do tohto zoznamu svoj Aeromobil a náš malý štát tak opäť svieti na mape sveta. Je dôležité, aby mladí ľudia ďalej rozvíjali slovenský potenciál. Aj z nich môže byť budúci vynálezca, výskumník alebo uznávaný odborník, či profesor. Talentované osobnosti sa predsa nerodia iba v Amerike a Japonsku, ale tiež u nás na Slovensku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?