Študenti do parlamentu

Autor: Juraj Blanár | 16.2.2015 o 8:00 | Karma článku: 11,02 | Prečítané:  314x

Nie, nedošlo k zmene legislatívy, ktorá by dovoľovala stredoškolákom kandidovať do parlamentu. Myslím si však, že je potrebné a podnetné počúvať ich názory, pretože oni budú raz tými, ktorí raz preberú do svojich rúk riadenie nášho štátu.

V Národnej rade Slovenskej republiky vznikajú naše zákony, ale aj úpravy a vylepšenia právnych predpisov, ktoré každodenná prax prináša. I preto som veľmi rád, že mám tu možnosť - poslanecký mandát a môžem tak predkladať zákony a legislatívne úpravy týkajúce sa potrieb regiónov. Snažím sa, aby aj v Bratislave bolo počuť hlas Žilinského kraja. K tomu mi pomáha aj pravidelné stretávanie sa so študentmi, ktorí ma často nešetria svojimi otázkami. Ich zvedavé otázky sú iné ako dospelé. Neberú si servítky pred ústa, nemajú zbytočné zábrany a veci pomenúvajú tak, ako ich vidia alebo cítia. A tak sa v paľbe ich otázok neraz i zapotím, aby som im dôsledne vysvetlil konkrétny zákon, nejakú jeho novelizáciu alebo vysvetlil prečo dané veci fungujú ako fungujú, čo je ich dôsledkom. Prípadne im dám ďalšie informácie, ktoré si neprečítali v médiách alebo o nich nepočuli. Naše diskusie dopĺňané vzájomnými myšlienkami, skúsenosťami sú pre mňa vždy obohacujúce a verím, že i študenti si aspoň nejakú tu informáciu zapamätajú či zažijú novú skúsenosť. Je veľmi zaujímavé sledovať ich očami našu spoločnosť.

Od začiatku tohto roka som mal možnosť privítať v parlamente študentov zo Spojenej školy v Žiline-Bytčici, so Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku, zo Spojenej školy Rosinská cesta v Žiline a z Obchodnej akadémie v Liptovskom Mikuláši. A čo ich zaujímalo? Sledovali priamo priebeh aktuálnej schôdze NR SR. Venovali sa aktuálnym otázkam trhu práce  a možnosti uplatnenia sa. Som rád, že naši študenti sú veľmi rozhľadení a myslia na svoju budúcnosť. Diskutovali sme aj o eurofondoch, ktorých čerpanie je úspešné v Žilinskom kraji oproti iným regiónom Slovenska. Neobišli sme ani II. dôchodkový pilier, platy poslancov. Zaujímal ich tiež pracovný program poslanca parlamentu.

Som presvedčený, že študenti do parlamentu patria. Raz v ňom možno zasadnú do poslaneckých lavíc alebo budú ministrami či prezidentom, ale dovtedy treba načúvať ich názorom, pretože mnohé zákony ovplyvnia ich život teraz alebo v budúcnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?