Žilinský zjazdný kraj

Autor: Juraj Blanár | 26.11.2014 o 14:36 | (upravené 27.11.2014 o 6:35) Karma článku: 5,38 | Prečítané:  314x

Zima sa nezadržateľne blíži. Teda aspoň podľa kalendára, a hoci v utorok v našom kraji trochu nasnežilo, bola to skôr akoby reklama na zimu. Ale aká bude? Ako tá minuloročná, ktorú sme ani poriadne necítili? Alebo nás prekvapia snehy ako z čias nášho detstva?

Nech už to dopadne akokoľvek, v Žilinskom kraji, a to si dovolím takto vysloviť, našich cestárov neprekvapí,  pretože profesionálne pripravili techniku a materiál. Spoločný dispečing pre Oravu, Liptov, Turiec, Horné Považie a Kysuce vie vďaka moderným technológiám zasiahnuť tam, kde to bude potrebné. Náš dispečing je plne napojený aj na vysielanie “zelenej vlny”, ktorá je pre nás motoristov veľmi užitočná.  

V zimnom období sa budú starať o 1363 kilometrov ciest II. a III. triedy, ktoré už monitorujeme aj elektronicky. Každý si môže osobne pozrieť nasadené sypače na našom webe (http://gis.zask.sk/FrontController?project=giszsk), kde sa práve nachádzajú, kam smerujú a čo práve vykonávajú. Do zimnej služby býva v našom kraji zapojených 350 cestárov a viem, že urobia všetko preto, aby boli naše krajské cesty v zime zjazdné. A keď vznikne niekde problém pri extrémnom snežení alebo vzniku poľadovice náhlou zmenou klímy, určite to svojimi skúsenosťami  a svojou operatívnosťou prekonajú aj s pochopením nás všetkých. Pretože vtedy môžete mať aj tisíc sypačov, ale nedokážete zvládnuť všetko naraz. Tak ako doma, keď udržiavate svoj chodník a stále sneží a sneží a práve vtedy, keď ide k vám návšteva je opäť zasnežení  vtedy tak potrebné ľudské pochopenie. A preto vám ďakujem za pochopenie pre neľahkú prácu našich cestárov. Ale teraz späť k cestám a ešte pre predstavu zopár údajov. Za takú priemernú zimu na krajské cesty nasypú naši cestári aj 50 tisíc ton inertného materiálu a do 10 tisíc ton chemického posypu. Čiže zjednodušene povedané jemné kamienky a soľ.

Chcel by som zaželať motoristom, aby mali ľahkú nohu na plyne a všetkým turistom a športovcom, aby si užili v našom kraji snehu. Viem, že ide o opačné prianie, aké by si asi želali cestári, ale tí vďaka svojej profesionalite zvládnu zimu tak, aby sme sa mohli nazývať Žilinský zjazdný kraj.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?