Závratná Vrátna

Autor: Juraj Blanár | 31.7.2014 o 8:53 | Karma článku: 4,14 | Prečítané:  830x

Presne také pocity som mal, keď sme minulý týždeň začali riešiť katastrofu v Terchovej. Vrátna dolina sa zmenila na nepoznanie. Sila prírody opäť raz presvedčila, že ťahá za dlhší koniec.

Všetci turisti, ktorí boli ohrození, precítili na vlastnej koži niečo nepredstaviteľné. Terchovci, najmä ohrození na majetkoch, nemali žiadnu šancu ochrániť svoje vlastníctvo pred besniacou vodou, zeminou a kamením. Bol som priamo pri záchranných prácach, strávili sme hodiny monitorovaním územia, rokovaním povodňovej komisie.

O katastrofu sa zaujímal hneď na druhý deň ráno aj premiér, ktorý bezodkladne v pondelok splnil, čo sľúbil a na rokovanie vlády predložil návrh na finančnú podporu na záchranné a zabezpečovacie práce. Za to mu patrí naša vďaka. Vláda nám odklepla časť financií, ktoré použijeme nielen na zabezpečenie proti zosuvu a sprejazdnenie cesty v Tiesňavách do Vrátnej, ale aj na jej znovuobnovenie v doline, pretože vodný živel ju zmietol zo zemského povrchu.

Ak ste boli niekedy na Jánošíkových dňoch a zažili ste atmosféru vozového sprievodu alebo ste ho aspoň videli na fotkách či vo filme, tak teraz môžeme zabudnúť na tieto idylické zábery. Ale množstvo ľudí, záchranárov, hasičov, policajtov, cestárov, ktorí s plným nasadením pracujú na odstránení škôd, ma zároveň presviedča, že ničivý živel všetci berieme s veľkou pokorou a cieľom dať všetko do poriadku.

Chcem týmto poďakovať všetkým, ktorí akokoľvek pomohli a pomáhajú vo Vrátnej. Tiež chcem vyjadriť presvedčenie, že návštevníci a turisti nezanevrú na toto stále krásne zákutie slovenskej prírody a že sa do Terchovej vyberú možno práve preto, aby turizmom podporili túto obec. Je tam totiž veľa peších chodníkov i cyklotrás, ktoré ostali vodným živlom nedotknuté a stoja za to ich vidieť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?