Prednostné vyšetrenie o mesiac?

Autor: Juraj Blanár | 9.7.2014 o 9:12 | Karma článku: 6,09 | Prečítané:  1345x

Každému sa to raz stane. Otázkou je len, kedy. Čo? No predsa návšteva lekára. Áno, vyhýbame sa jej, snažíme sa to rozchodiť, len aby sme nemuseli vysedávať v čakárňach.

Nie je to nič príjemné a čakanie často len zvýrazňuje bezmocnosť pacienta. Ale je iné čakať pri obyčajnom prechladnutí a iné pri alergii. V súčasnosti je to tak, že kým sa dočkáte prednostného vyšetrenia napríklad na alergiu, tá vám skôr prejde (lebo odkvitnú rastliny s alergénmi), ako sa dočkáte návštevy ambulancie. Niektorí ľudia čakajú mesiac, ale aj niekoľko mesiacov, kým sa dostanú na rad. A to nie je všetko, pretože ešte si aj priplatíte zato, že vás špecialista príjme o dva či tri mesiace. Je to absurdné... Ministerstvo zdravotníctva začína robiť poriadok aj v tomto, a ak teda má pacient platiť za prednostné vyšetrenie, tak nech je to vyšetrenie, ktoré sa uskutoční do týždňa. Maximálne. Pretože čo inak znamená slovo prednostné, ak vyjadruje niekoľko mesačnú dobu? Asi by sme sa mali spýtať bývalého ministra zdravotníctva Zajaca, ktorého „ministrovanie“ pocítil snáď každý pacient. Jeho bezbrehý liberalizmus v zdravotníctve priniesol do starostlivosti o zdravie biznis. A biznisom sú aj takzvané prednostné vyšetrenia...

Aj na náš kraj sa obracajú pacienti so svojimi sťažnosťami na takéto „uprednostňovanie“, a preto oceňujem to, že sa tu pripravuje systém. U nás, v našich regiónoch, máme s tým skúsenosti a ja sám sa stretávam s mnohými pacientmi, ktorých kritika bezvládia a nesystémovosti v poplatkovom neporiadku v zdravotníctve je plne oprávnená. Preto som za zavedenie pravidiel, že ak sa objedná pacient do max. 5 pracovných dní, tak nech zato zaplatí, ale akýkoľvek iný termín, presahujúci tento čas, nemôže byť nazývaný prednostným vyšetrením!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?