Žilinská univerzita podporí inovácie a výskumy...

Autor: Juraj Blanár | 18.6.2014 o 10:09 | Karma článku: 4,88 | Prečítané:  529x

Vieme, že len kvalitné vzdelávanie nám prinesie ovocie. A preto si myslím, že je potrebné mnoho takých pozitívnych správ ako sa o to pričinila žilinská univerzita.

Tá pred pár dňami slávnostne položila základný kameň dvoch nových budov: Výskumné centrum a Univerzitný vedecký park. Potrebujeme vytvárať aj takýto priestor pre špičkový výskum a zlepšovať prepojenie výskumnej a podnikovej sféry. Počúvam od ľudí, študentov či zamestnávateľov ako by sa v školstve mal vyriešiť problém, že štúdium na slovenských školách je málo zamerané na prepojenie teórie s praxou, a preto sa teším, že Žilinská univerzita sa snaží eliminovať tento názor.

Nové pracoviská budú orientované na dopravnú infraštruktúru, progresívne materiály a inteligentné budovy a zároveň budú dobrým základom aj pre ďalšie výskumy v tejto oblasti. Financovanie oboch projektov (budovy) je z operačného programu Výskum a vývoj. Samozrejme, že najväčší podiel viaczdrojových peňažných prostriedkov je z eurofondov.

Vďaka vedeckému parku bude možné uskutočňovať výskum v oblasti inteligentných dopravných a výrobných systémov, nových materiálov (technológií) a informačno-komunikačných technológií. Špecializované laboratóriá výskumného centra budú zase zamerané na hodnotenie stavu dopravnej infraštruktúry, hodnotenie vlastností materiálov pre dopravné prostriedky a dopravnú cestu či riadenie inteligentných budov. Jedným z výskumov bude dosiahnuť napríklad zníženie hlučnosti pri brzdení vlakov,  ďalší výskum bude zameraný na obnoviteľné zdroje energie, aby sa mohli stavať sebestačné domy, ktoré si dokážu samy vytvárať energiu. Náklady na údržbu takého to domu sú veľmi priaznivé, sú nulové. Vo vedeckom parku napríklad výskumníci a študenti  budú vylepšovať prejazdnosť ciest i križovatiek, na čo sa ja ako dennodenný šofér teším. Okrem nových inovácií, pozitív pre nás tie dva projekty prinesú i niekoľko desiatok nových pracovných miest.  Aj vďaka eurofondom môžeme budovať a podporovať vzdelanie, rozvíjať potenciál našich detí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?