Juraj je silná značka

Autor: Juraj Blanár | 24.4.2014 o 7:17 | Karma článku: 5,70 | Prečítané:  1007x

Každé meno má svojich nositeľov, ktorí stoja za zmienku alebo ktorých si obzvlášť vážime a patria do okruhu našich skutočných celebrít. Meno Juraj je ikona z histórie. Jeden z najvýznamnejších uhorských, a teda aj slovenských šľachticov, ktorý zastupoval cisára, bol palatín Juraj Turzo. Hm, dobrá spoločnosť, kam som sa dostal vďaka mojim rodičom, ktorí mi dali toto meno.

Aj keď k Jurajom, ktorí navyše pochádzajú zo Žilinského kraja, patrí i zbojník. Juraj Jánošík. Ale predsa len nemohol byť až taký zlý a negatívny, keď sa jeho meno stalo legendou pre väčšinu Slovákov.
Jánošík je zobrazením boja za spravodlivosť a proti nespravodlivosti.
Asi mu k tejto legendárnosti pomohlo aj to, že zomrel mladý a tým sa nestihol spreneveriť ideálu, ktorý v ňom utláčaní ľudia v rôznych storočiach potrebovali vidieť. Oboch akoby spájal patrón ich mena – sv. Juraj. Nebudem sa vás pýtať, či si pamätáte na jeho údel. Alebo predsa? Áno, to je ten známy drakobijca, ktorý zachránil princeznú pred drakom. A takíto ochrancovia vlastne boli Turzo i Jánošík, hoci každý svojím spôsobom. A kde hľadať ich stopy u nás? Juraj Turzo, ktorý bol významným protitureckým bojovníkom a zároveň poradcom cisára Rudolfa II. (pamätáte si na nezabudnuteľný film Cisárov pekár a pekárov cisár?), sa spája s Lietavským hradom (kde sa narodil), s Bytčianskym zámkom (kde úradoval), s Oravským hradom (kde hospodársky rozvíjal Oravu). Juraj Jánošík na Bytčianskom zámku slúžil, rodák z Terchovej, „úradoval“ na Kysuciach, Turci, Orave i Liptove... Aj sv. Juraja môžete symbolicky stretnúť. Napríklad v Trnovom, čo je žilinská prímestská časť, ktorá je zároveň aj mojim rodiskom. Máme tu úžasný štyristoročný drevený kostolík sv. Juraja, ktorý je úplne celý z dreva.

Napriek tomu ani jeden z týchto Jurajov nepatrí na prvé miesto mojej hitparády. Je jeden Juraj, ktorý je obdivuhodný pre svoju vytrvalosť, nápady i celoživotnú snahu o zachovávanie našich tradícií. Je ním rodák z Turia neďaleko od Žiliny, ktorý v minulom roku oslavoval 85ku. Choreograf a tanečník zo SĽUK-u Juraj Kubánka. Moja hitparáda Jurajov je teda 1. Juraj Kubánka, 2. Juraj Turzo, 3. Juraj Jánošík. Aká je tá vaša?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?