Žaby nielen jem, ale aj chránim

Autor: Juraj Blanár | 28.2.2014 o 9:26 | Karma článku: 10,79 | Prečítané:  5677x

Hneď na začiatok sa priznám. Patrím medzi vychutnávačov žabacinky. Ale nejde o nejaký rozmar, ale o tradíciu, ktorá sa spája s mojou rodnou obcou. Trnovcov od nepamäti volali a stále volajú Žabiari. Traduje sa, že keď Francúzi pod vedením Napoleóna boli vyprášení pri Moskve generálom Kutuzovom a porazení sa vracali späť, niektorí zablúdili do Trnového. Vtedy ich naši predkovia ponúkli žabacími stehienkami a túto delikatesu si Francúzi ako jedinú vojnovú korisť priniesli domov.

Ako malý chlapec som so staršími bratmi chodieval v noci chytať žaby. A nielen my, ale celá dedina. Nebol ani jeden dom, kde by na hody (na sv. Juraja) nemali tanier žabacích stehienok. Táto tradícia pokračuje. Naše hody sú tak známe, že do Trnového na hody chodili ľudia zo všetkých okolitých dedín. Takáto rarita nie je široko-ďaleko. Skokan zelený a aj hnedý chutia výborne. Robí sa z nich vynikajúca praženica alebo sa vyprážajú. Pripravujú sa na prírodno, na bylinkách, na cesnaku... Žabu máme aj v oficiálnom znaku trnovského futbalového klubu.  

No v súčasnosti si ich už nemáme kde naloviť, a tak si ich kupujeme v nemenovanom obchodnom centre. A to je dôvod, prečo vlastne píšem tento blog. Dnes je situácia iná, ako keď som bol malý. Dnes treba tieto živočíchy chrániť. Tiež treba priznať, že po začatí práškovania polí sa vytratili. A tých pár žabiek, ktoré si žijú vo voľnej prírode, zase hynie pod kolesami áut, ktorých nebolo vtedy ako teraz. Volanie prírody je totiž silnejšie, ako akékoľvek zákazy či príkazy. Skáču si jednoducho cez cesty, z lesov do močaristých poldrov. Žaby sú totiž zvyknuté tiahnuť vždy na začiatku jari (ich čas sa už blíži). A tak som veľmi rád, že sme mohli prispieť k ich ochrane na zvlášť exponovanom úseku na ceste zo Sučian do Turčianskej Štiavničky.

Každoročne sa tam umiestňovali prenosné siete, žaby sa zhromažďovali v zberných jamách a odtiaľ ich ochranári museli prenášať vo vedrách. Vďaka eurofondom sme sa rozhodli nielen zrekonštruovať túto cestu, ale popritom aj vybudovať polkilometrový biokoridor pre žaby. 

Žaby teda treba nielen jesť, ale dnes už aj chrániť akýmkoľvek spôsobom. Napríklad aj za pomoci eurofondov, ale i s využitím skúseností ochranárov. Bez ich snáh a aktívneho prístupu by sa to nepodarilo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?