Eurofondový ošiaľ

Autor: Juraj Blanár | 26.2.2014 o 13:26 | (upravené 26.2.2014 o 19:20) Karma článku: 10,60 | Prečítané:  4958x

Eurofondy sem, eurofondy tam... Nenávratné finančné príspevky, monitorovacie správy, projektová dokumentácia, refundácie, žop-ky, rop-ka... Desaťročie sa na Slovensku skloňujú tieto i ďalšie výrazy, prispôsobuje sa im nielen náš jazyk, ale aj konanie, a to tak, aby sme dokázali získať čo najviac financií z eurofondov. V tomto období sa blížime do cieľovej rovinky progamového obdobia 2007-13, po ktorom ešte 3 roky môžeme dočerpávať financie tak, aby sa všetko stihlo a urobilo.

A tak sa môžeme poohliadnuť za tým, čo sa podarilo, a najmä či sa tento ošiaľ zmenil aj na niečo pozitívne, zmysluplné a konkrétne, alebo ostalo len pri štúdiách, stratégiách a ďalších dokumentoch. Veď papier znesie toho veľa. Žilinský kraj zmenil  vďaka eurofondom svoju tvár. Opravili sme 190 kilometrov cies, 72 obcí a miest má nové námestia a oddychové zóny. Školy sa zmenili na nepoznanie (napríklad Dopravna akadémia v Žiline, Obchodná akadémia v Martine či SOŠ technická v Čadci). Aj v sociálnej oblasti prešli mnohé domovy stavebnými úpravami, zatepľovaním, prestavbami...

Málo alebo veľa? Takto sa mnohí pýtajú a pozerajú aj na náš kraj. Čísla z konca minulého roka hovoria jasne. Do nášho kraja poputovalo a stále putuje 1,63 miliardy eur. A to je zatiaľ, pretože o niektorých projektoch sa ešte nerozhodlo. Sú na to práve tieto 3 roky, ktoré som spomínal vyššie. Len z takzvaných mikroprojektov sa na slovensko-českej hranici mohlo realizovať 83 a na slovensko-poľskej (ktorá je prirodzene dlhšia) až 156.

Ako obyvateľ nášho kraja som veľmi rád, že sa nám tu všetkým podarilo premeniť eurofondový ošiaľ na konkrétne výsledky. Ako župan Žilinského kraja by som chcel poďakovať úplne všetkým, ktorí akokoľvek priložili ruku k dielu, pretože sme spoločnými silami premenili tisíce projektových papierov a zámerov na niečo, čo tu po nás zostane.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?