Je aj zdravotníctvo biznis?

Autor: Juraj Blanár | 28.1.2014 o 8:06 | (upravené 28.1.2014 o 8:27) Karma článku: 6,52 | Prečítané:  722x

V poslednom čase sa akosi roztrhlo vrece s novinárskymi otázkami, ktoré sa týkajú našich nemocníc v Čadci, Dolnom Kubíne, Trstenej a Liptovskom Mikuláši.

Ale nie ich rozvoja, nových služieb či spokojnosti pacientov. Nepýtajú sa ani na to, koľko nových prístrojov
sa nám podarilo v uplynulom období kúpiť. Digitálne röntgeny, mamografy a CTčka? Alebo či snáď máme dostatok kvalitných lekárov, oddané zdravotné sestry a tiež pracovité sanitárky, bez ktorých by nemocnice neboli nemocnicami. O ďalšom obslužnom personáli, ale aj laborantoch ani nehovoriac. No nie, ich otázky sa týkajú stále toho istého: Predali ste alebo plánujete predať župné nemocnice? A ak sa ešte len chystáte, za koľko? A ak ste ich už predali, tak za koľko? Za koľko a za koľko a komu a pre koho... Nepochopiteľné. Pre mňa je to ozaj nepochopiteľné, pretože tie otázky mi pripadajú, akoby sa týkali ktoréhokoľvek odvetvia priemyslu. V hospodárstve sme si akosi zvykli, že sa časť výrobných priestorov predá či dá do dlhodobého prenájmu, že sa časť výroby presunie, alebo sa úplne zruší jej nerentabilná. A často dochádza práve k predajom, prevodom majetku alebo dlhodobým vstupom súkromných investorov. No mne to stále "nepasuje" do oblasti zdravotníctva. Som presvedčený o tom, že župné nemocnice ako verejné zdravotnícke zariadenia by sa nemali stať a stávať predmetom obchodovania a nemalo by sa na ne nazerať ako na akúkoľvek akvizíciu v priemysle. Nemôžeme rušiť hociktoré oddelenie len preto, že neprináša zisk. Pretože aj my sami raz budeme potrebovať zdravotnú starostlivosť, a ak by napríklad oddelenia dlhodobých chorých, takzvané "ODCHačka", zrušili všetky okolité nemocnice pre ich nerentabilnosť, tak by sme mohli umierať rovno na ulici. Viem, je to trošku expresívne vyjadrenie, ale nijako inak pri zdravotníctve neviem reagovať.

Osem rokov, čo som županom, obhajujem a bojujem za všetky naše štyri župné nemocnice a neuvažoval som a ani neuvažujem, aby sa predali. Nepatria do rúk súkromných investorov, ktorých jediným cieľom je dosahovanie zisku. Dnes je taká doba, že sa všetkého, čo nie je ziskové, zbavujeme, ale v Žilinskej župe sa snažíme veci riešiť a opravovať. Aj naše staré mamy, keď sa niečo pokazilo, tak to hneď
nevyhodili, ale pokúsili sa to zachrániť... Aj vy si myslíte, že zdravotníctvo je biznis ako všetko ostatné?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?