Osobnosti Žilinského kraja

Autor: Juraj Blanár | 10.1.2014 o 10:09 | (upravené 10.1.2014 o 10:56) Karma článku: 6,77 | Prečítané:  909x

Nový rok je tu a mnohí sme sa ani nenazdali, ako sa to stalo. Mesiace, ale najmä týždne a dni letia tak veľmi rýchlo, že sa často zastavíme až pre koncom toho starého, a obzeráme sa za tým, čo bolo. Tiež sa obávame toho, čo bude. A tak plný obáv vstupujeme do nového roka, ale myslím si, že by sme nemali len tak pasívne vyčkávať, čo nám rok prinesie.

Aj preto sme sa rozhodli už pred pár rokmi v našom kraji vyhlasovať roky osobností pre jednotlivé regióny. Nečakať, ale aktívne si pripomínať tých, ktorí tu boli pred nami, a zároveň tým ponúkať alternatívu k celebritám, pretože ak by sa robila anketa medzi mladými (ale obávam sa, že i staršími)        z nášho kraja o osobnostiach, ktoré odtiaľto pochádzajú, tak by sme boli asi sklamaní tou nevedomosťou. A ja sa nechcem hrať na toho, čo všetko vie, tiež sa rád dozvedám o nových, či skôr staronových postavách našej bohatej histórie.

Ten rok minulý sa u nás celý niesol v pripomínaní si sv. Cyrila a Metoda. Nie, nešlo len o ich náboženský rozmer, ale o vplyv na našu kultúru, jazyk, a tiež spoločnosť. Málo sa hovorí o tom, že nám priniesli prvý zákony, ako by sa mala usporiadať vtedajšia spoločnosť. Slávnostný rok pre celé Slovensko prešiel, ale my v rokoch osobností pokračujeme. Tento raz sme po komunikácii s kultúrnymi inštitúciami našli päťku, alebo modernejším jazykom toppäťku či top5 z nášho kraja. V Liptove je to Gašpar Fejérpataky Belopotocký, ktorý sa narodil pred 220 rokmi a ktorý založil prvú verejnú knižnicu na Slovensku! Jej pokračovateľka v Liptovskom Mikuláši pokračuje dodnes a má vo svojom názve aj tohto výnimočného človeka - Liptovská knižnica Gašpara Fejérpataky Belopotockého. A práve táto knižnica patrí pod Žilinský
samosprávny kraj, čiže sa o to viac môžeme hlásiť k tomuto vydavateľovi a kníhkupcovi. Už len aby sa dnes neprestalo čítať. S písaným slovom súvisia vyhlásené roky aj v Turci a na Kysuciach. Pripomíname si sté výročie narodenia Hany Zelinovej a 95. výročie narodenia Pavla Hrtusa Jurinu. Kto by si z nás nepamätal na seriál Alžbetin dvor, ktorý vznikol na základe Zelinovej literárneho diela? Pri Jurinovi je to už s jeho známosťou ťažšie, pretože komunistický režim prežil v austrálskom exile, ale o to viac by sme si mali pripomínať tých, čo bojovali za Slovensko aj v ťažkých časoch. A nemuselo to byť len zbraňami, ale aj slovami. Malebná Orava a poetické Javorníky i celé Považie sa zase spájajú s dvoma osobnosťami, ktoré zo svojej palety zvečnili kus našej histórie a našich nedávnych predkov. Na Orave si budeme pripomínať sté výročie narodenia maliarky Márie Medveckej a na Hornom Považí maliara Vincenta Hložníka.

Viem, možno si niekto povie, že to nie sú dostatočne známe či "celebritné" osoby, ale pre mňa budú v tomto novom roku (a nielen v ňom) osobnosťami, ktorým je potrebné vzdať úctu a najmä si ich pripomínať, aby aj naše deti a ich deti vedeli, kto to boli Mária Medvecká, Hana Zelinová, Gašpar Fejérpataky Belopotocký, Vincent Hložník a Pavol Hrtus Jurina. A nielen oni...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?