Predvianočné zamyslenie o župe

Autor: Juraj Blanár | 18.12.2013 o 9:23 | Karma článku: 5,60 | Prečítané:  492x

Adventné obdobie znamenalo v minulosti ticho. Stíšenie sa, aby sa ľudia pripravili na vianočné sviatky. Mali sa očistiť a pripraviť na oslavu narodenie Spasiteľa. Toľko duchovné posolstvo tohto obdobia. A predsa má samé paralely s našim dnešným uponáhľaným životom.

Mnohí ľudia stále akoby čakali na niekoho druhého, kto za nich všetko vyrieši. Nerozhodujú sa sami, nechodia voliť, nevyjadrujú svoj názor. A to všetko v tom presvedčení, že aj tak by sa nič nezmenilo, aj tak by nič neovplyvnili. Priznám sa, že práve takéto pocity ma priviedli k politike. V roku 2005 som presvedčil ľudí, aby mi dali svoju dôveru na pozíciu župana Žilinského kraja. (dúfam, že mi toto označenie odpustia jazykoví puritáni, ale uznajte, že písať o predsedovi vyššieho územného celku v Žiline, je oveľa zdĺhavejšie, ako jednoduché – župan, ktoré má navyše korene u starých Slovanov).

Ale vrátim sa k tej župnej politike. Áno, kandidoval som opäť a znovuzvolenie som pochopil ako rozhodnutie obyvateľov, že mám pokračovať v tom, za čo bojujem a o čo sa snažím. No musím (či skôr chcem) sa priznať, že najmä v tomto období, keď sa ľudia zamýšľajú za uplynulým rokom a rekapitulujú, tak sa o to viac uisťujem, že bez kolegov, pracovných tímov a spolupracovníkov by sa ani jeden politik nepohol z miesta ani o milimeter. Bez spojenia spoločných síl by sa nám nepodarilo čerpať eurofondy (a nášmu kraju sa v tomto obzvlášť darí), alebo zveľaďovať budovy škôl, nemocníc či domovov sociálnych služieb (hoci sme od štátu dostali tieto pred desiatimi rokmi v zlom stave, darí sa nám to meniť k lepšiemu)...

Ale nechcem, aby bol tento môj blog len suchým výpočtom toho, čo sa podarilo. Týmito riadkami som si vlastne chcel uctiť a poďakovať sa všetkým zamestnancom stredných škôl, nemocníc a polikliniky, domovov sociálnych služieb a krízových centier, kultúrnych inštitúcií, správy ciest i samotného župného úradu. Chcel som vysloviť jedno veľké ďakujem, a to nielen preto, že je čas predvianočný, kedy sa častejšie zamýšľame nad pokorou. Tá by nás mala sprevádzať po celý rok.

Bez spolupráce by sa nám to všetko nebolo podarilo, a preto je dôležité si počas adventu pripomínať nielen vlastné činy, ale treba myslieť na všetkých, s ktorými ste ten rok strávili pri práci, poradách alebo projektoch, pretože bez nich by ten rok nebol taký, aký bol. Nebol by taký, na ktorý práve teraz začíname spomínať...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?