Naši budúci poslanci

Autor: Juraj Blanár | 1.2.2016 o 7:22 | Karma článku: 7,40 | Prečítané:  226x

Stalo sa už tradíciou, že počas rokovaní parlamentu som pozýval študentov zo Žilinského samosprávneho kraja na návštevu do Národnej rady Slovenskej republiky.

Táto exkurzia žiakom a pedagógom poskytla odborný výklad a v priestoroch NR SR mohli vidieť štátne pečate, ústavu, štátne symboly nášho štátu a iné dôležité dokumenty. V budove parlamentu sa tiež nachádzajú vzácne maľby, pričom jednou z nich je i unikátna maliarska zbierka od Albína Brunovského, ktorá je namaľovaná na drevených podkladoch a študentov vždy zaujala.

Následne exkurzia pokračuje prehliadkou rokovacej sály. Keďže počas rokovania Národnej rady Slovenskej republiky je vstup do tejto sály pre verejnosť i zamestnancov NR SR zakázaný, návštevy môžu priebeh rokovania sledovať z balkóna. Odtiaľ vidia priebeh diskusie k aktuálnemu návrhu zákona a hlasovanie, ktoré je zvyčajne dvakrát počas rokovacieho dňa. Vyskúšať si miesta poslancov, predsedu parlamentu alebo rečnícky pult si môže verejnosť len vo výnimočnom dni, a to počas otvorených dverí Národnej rady Slovenskej republiky vždy 1. septembra.

Po tejto odbornej časti exkurzie sa študenti a pedagógovia usadia v jednej z rokovacích miestností NR SR, kde spoločne diskutujeme o tom, čo videli a čo ich zaujalo. Vysvetlím im fungovanie parlamentu, ako sa prijímajú zákony, ako na Slovensku funguje legislatívny proces, kto môže navrhovať zákony a samozrejme, snažím sa zodpovedať ich zvedavé otázky, ktoré sú rôznorodé. Od politických a svetonázorových tém ich zaujíma napríklad aj to, akú hudbu rád počúvam. Veľmi rád so študentmi diskutujem, pretože sú otvorení a myslím si, že je správne, aby sme umožňovali mladým spoznávať parlament, miesto, kde sa prijímajú zákony, dianie v našej krajine a kde možno o pár rokov zasadnú do rokovacích lavíc práve oni. Pretože jedného dňa nás vystriedajú a budem rád, ak budú lepší ako my, poučia sa z našich chýb a nebudú sa báť zaujímať o veci verejné.

Keďže som bol milo prekvapený, aký veľký záujem je medzi študentmi o návštevu parlamentu, rozhodol som sa im okrem nenahraditeľného zážitku dať možnosť zapojiť sa i do súťaže Môj deň v parlamente. Podmienkou je odovzdať písomnú prácu, či už formou úvahy, básničky, rozprávania, opisu ich pohľadu na deň, ktorý prežili v parlamente, postrehov, dojmov, toho, čo ich prekvapilo, zaujalo, prípadne sklamalo. A každý polrok jeden víťaz získa tablet.

Som veľmi rád, že túto sobotu som mohol odovzdať cenu študentke Alexandre Korčákovej zo Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Čadci, ktorá spolu so svojimi spolužiakmi z V.A práve na plese v Zborove nad Bystricou plnila časť z jej praktickej maturitnej skúšky. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šanca zrušiť Mečiarove amnestie zostáva živá, parlament ju posunul ďalej

Parlament schválil aj vládnu deklaráciu, ktorá amnestie odsudzuje.

KOMENTÁRE

Lexu by azda dokázala dostať ultraprecízna formulácia

Deklarácia, čo navrhuje Fico, je výborná forma, ale zlý text.

TECH

Zistili, prečo Samsungu vybuchovali a horeli mobily

Pri Galaxy Note 7 nešlo o záhadnú chybu, ale o zlú konštrukciu.


Už ste čítali?