Od Ľudovíta k Jurajovi

Autor: Juraj Blanár | 18.1.2016 o 7:35 | Karma článku: 10,04 | Prečítané:  155x

Tradíciou v našom kraji ostáva, že významné osobnosti si chceme uctiť nielen spomienkou, ale aj celým rokom plným podujatí, ktoré v roku 2016 venujeme nášmu ďalšiemu známemu slovenskému rodákovi.

Každoročne sa v januári zamýšľam, čo nám nasledujúcich 12 mesiacov prinesie. Významné výročia, podujatia, výzvy a tento rok dokonca i novú vládu. Pred 400 rokmi v možno pre niekoho magickom 1616 svet opustil uhorský palatín a rodák priamo z Lietavského hradu Juraj Turzo. V roku 2016 si tak pripomíname dôležité výročie človeka, ktorý sa do dejín vtedajšej uhorskej župy a celého Slovenska zapísal veľkými písmenami. Aj vďaka jeho vzdelanosti, diplomatickým schopnostiam, jazykovým znalostiam a umu sa dokázal úspešne zhostiť tých najvyšších postov v Uhorsku. A po Roku Ľudovíta Štúra nás tak čaká Rok Juraja Turzu.

U nás si ho pamätáme ako kráľovského radcu a palatína, ktorý sa veľkou mierou zaslúžil o rozvoj vtedajších panstiev na Orave, Bytči či Lietave. Možno málokto však vie, že Turzo prispel aj k šíreniu slovenčiny a na jeho panstvách bol náš jazyk veľmi využívaný práve v dobe, kedy vládla latinčina, nemčina alebo maďarčina. A pravdepodobne aj jeho zásluhou sa v niektorých uzneseniach často používal pojem „natio Slavica“. Budúce Slovensko tak Turzo malými krokmi podporoval už v 17. storočí.

Juraj Turzo sa zaslúžil aj o vybudovanie stavby s najväčšou renesančnou sálou v strednej Európe nachádzajúcou sa v regióne Horného Považia, a to nášho Sobášneho paláca v Bytči. Práve tu vydal všetkých sedem svojich dcér. Hovorí sa, že svadobné hostiny v tej dobe trvali aj dva týždne a na jednej z nich sa vraj zjedlo 23 teliat, 416 baranov, 957 husí, 2 609 sliepok, 214 prasiat, 19 slanín, 5 325 vajec, 278 jariabkov, 177 zajacov, 14 kaprov, 285 pstruhov, 5 sŕn, 31 moriek, 14 syrov a 35 libier bryndze. To už je čo povedať na žalúdky hostí v tom období.

Za vybudovaním Kaplnky svätého Michala, ktorá stojí pri najnavštevovanejšom hrade Slovenska – Oravskom hrade – stojí rovnako Juraj z rodu Turzovcov. A práve tu na Orave začnú už na prelome apríla a mája Turzove slávnosti, ktoré sa tento rok ponesú v znamení odhalenia toho, čo bolo našim očiam viac ako 25 rokov neprístupné. Oravský hrad otvorí novozrekonštruované priestory Turzovho paláca a ponúkne unikátnu výstavu vzácnych hrobových textílií. Podobnými exponátmi sa môže pochváliť len päť múzeí v celej Európe, a preto si 1. máj 2016 a návštevu Oravy zapíšte do kalendára dostatočne výrazne.

Zaujímavé podujatia budú počas celého roka obohacovať i naše kultúrne inštitúcie na Kysuciach, Turci a v Liptove. Priatelia, využite teda Rok Juraja Turzu a zavítajte do regionálnej knižnice, galérie alebo múzea vo vašom okolí, zoberte svoje deti, priateľov či známych, ktorí vás prídu navštíviť do Žilinského kraja, a ukážte im kúsok z našich dejín – tentokrát v podobe Juraja Turzu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šanca zrušiť Mečiarove amnestie zostáva živá, parlament ju posunul ďalej

Parlament schválil aj vládnu deklaráciu, ktorá amnestie odsudzuje.

KOMENTÁRE

Lexu by azda dokázala dostať ultraprecízna formulácia

Deklarácia, čo navrhuje Fico, je výborná forma, ale zlý text.

TECH

Zistili, prečo Samsungu vybuchovali a horeli mobily

Pri Galaxy Note 7 nešlo o záhadnú chybu, ale o zlú konštrukciu.


Už ste čítali?