Čo je v župe, to sa počíta

Autor: Juraj Blanár | 31.12.2015 o 8:12 | Karma článku: 10,35 | Prečítané:  234x

Pred príchodom nového roka bilancujeme ten súčasný a sľubujeme si, že ten prichádzajúci bude lepší. Ja verím, že bude. Aj čo sa týka čerpania eurofondov.

S koncom roka 2015 sa oficiálne končí aj minulé programovacie obdobie a u nás v Žilinskej župe sme vypracovali zhrnutie všetkého, čo sa nám za ten čas podarilo v Žilinskom kraji vybudovať, zrekonštruovať, zorganizovať či zlepšiť. Na naše územie príde spolu 2,1 miliardy eur, ktoré sú už zazmluvnené, a v čerpaní eurofondov náš kraj tak získal prvenstvo na Slovensku. Ale o to tu nejde. Najdôležitejšie predsa je, že to všetko, čo sa vybudovalo, bude slúžiť ľudom. Pomôžem si upraveným porekadlom. Čo je v našej župe, to sa počíta.

Ešte v roku 2007 sme spolu s odborníkmi vytvárali Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja ŽSK na roky 2007 až 2013 a odhad bol, že potenciál v našom kraji je 1,7 miliardy eur, ktoré by sme chceli získať. A dnes realita ukázala, že Žilinský kraj dokázal získať takmer o pol miliardy viac.

Ak by som mal pokračovať v štatistikách v číslach, poviem len, že sa podarilo zrekonštruovať napríklad 152 materských, základných a stredných škôl, 77 námestí obcí a miest, 29 hasičských zbrojníc, 185 kilometrov ciest II. a III. triedy, 8 mostov, 57 peších, cyklistických alebo bežkárskych chodníkov a mnoho ďalších úspešných projektov.

Mojím prianím do nového roku pre našu Žilinskú župu je, aby sme aj v tom aktuálnom programovacom období priniesli do regiónov Oravy, Liptova, Kysúc, Horného Považia a Turca čo najviac nových investícií a nápadov. Aby mali obyvatelia Žilinského kraja rok čo rok lepšie podmienky k ich životu, a to aj vďaka eurofondom. A aby sme aj na sklonku roku 2016 mohli povedať, že naše očakávania, priania a predsavzatia, ktoré sme si dnes dali, sa naplnili.

Priatelia, prajem vám úspešný vstup do nového roku s tými najbližšími, ktorých máte okolo seba. A pre tých viac poverčivých – nezabudnite ráno vstať z postele tou pravou nohou :)

A tu pripájam ešte pár projektov, ktoré vďaka eurofondom rozvíjajú naše regióny:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šanca zrušiť Mečiarove amnestie zostáva živá, parlament ju posunul ďalej

Parlament schválil aj vládnu deklaráciu, ktorá amnestie odsudzuje.

KOMENTÁRE

Lexu by azda dokázala dostať ultraprecízna formulácia

Deklarácia, čo navrhuje Fico, je výborná forma, ale zlý text.

TECH

Zistili, prečo Samsungu vybuchovali a horeli mobily

Pri Galaxy Note 7 nešlo o záhadnú chybu, ale o zlú konštrukciu.


Už ste čítali?