Jeden a pol milióna

Autor: Juraj Blanár | 6.12.2015 o 7:38 | Karma článku: 8,87 | Prečítané:  206x

Toľko kníh si v roku 2015 vypožičali čitatelia našich regionálnych knižníc v Liptove, Orave, Kysuciach, Turci a Hornom Považí.

Keď ešte nefungovali počítače, nepoznali sme elektronické čítačky, tablety a notebooky, našimi partnermi pre skrátenie dlhej chvíle pri ceste vlakom, čakaní či trávení príjemných večerov boli práve papierové stránky kníh. A aj keď v dnešnej modernej dobe výdobytky techniky neustále napredujú, čo je to dobré, som rád, že ešte existujú miesta, kde môžeme nájsť tú pravú typickú knižnú vôňu, ktorá bude mať stále svoje čaro. Mimochodom aj my v knižniciach využívame výdobytky digitálnej doby pri objednávaní a výpožičke kníh priamo z vášho domova.    

Žilinský samosprávny kraj je zriaďovateľom piatich regionálnych knižníc, ktoré v Liptovskom Mikuláši, Dolnom Kubíne, Čadci, Martine a Žiline prinášajú čitateľom možnosť získať prístup k takmer 800-tisíc dokumentom. Príbehy z rozprávok, sci-fi, odborné kapitoly, časopisy či magazíny čakajú na viac ako 28-tisíc držiteľov čitateľského preukazu v našej Žilinskej župe. Teší ma, že knižnice si stále zachovávajú u ľudí obľubu. Veď dnes už nie sú len miestom pre požičiavanie kníh, ale plnia sociálne, spoločenské, kultúrne, vzdelávacie a ďalšie dôležité úlohy. Organizujú mnoho podujatí a rozvíjajú život v obciach a mestách. Ich činnosť podporujeme každoročne z nášho rozpočtu a knižnice aj vďaka tomu a ich vlastnej činnosti môžu rozširovať svoj knižničný fond a ponúkať čitateľom nové a nové tituly.

A aby naše knižnice vyšli v ústrety čitateľom nielen v tomto bohatom výbere publikácií, zaviedli sme aj pohodlnejšie odovzdávanie už prečítaných kníh. Do biblioboxov môže každý vhodiť dokumenty bez ohľadu na to, či je knižnica práve otvorená, alebo nie. Okrem predchádzania upomienok je tým zabezpečené, že knihy sa môžu skôr dostať do rúk ďalších záujemcov. A ja pevne verím, že nepoškodené.

Naším cieľom je stále lákať nových čitateľov a už od malička budovať v našich deťoch lásku ku knihám a úctu k slovám, ktoré po tisícky rokov rozprávajú príbehy našich predkov. Verím, že číslo jeden a pol milióna nie je konečné a možno aj vy sa napríklad rozhodnete vypnúť televíziu a vyraziť do knižnice. Zalistovať si a ponoriť sa v tomto chladnom počasí do príbehov. Mne síce počas dňa veľa času na čítanie neostáva, ale večer sa mi najlepšie zaspáva, keď si pred spaním otvorím práve knihu. Napríklad momentálne mám rozčítaného Jonasa Jonassona a jeho Storočného starčeka, ktorý vyliezol z okna a zmizol. Akú knihu máte na nočnom stolíku vy, priatelia?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stredoslováci vo zvýšenej miere zomierajú na pády. Nikto nevie prečo

Rakovina hrubého čreva u mužov a prsníka u žien patria podľa údajov Eurostatu na európske pomery k najvypuklejším príčinám úmrtí u nás.

TECH

Vyriešili záhadu Bermudského trojuholníka? Žiadna nie je

Vinu hádžu na netradičné oblaky, ktoré majú fungovať ako vzdušné bomby.


Už ste čítali?