Hasia aj čo ich nepáli

Autor: Juraj Blanár | 31.10.2015 o 10:01 | Karma článku: 9,33 | Prečítané:  341x

Fenomén dobrovoľného hasičstva, ktorý vznikol práve v Žilinskom kraji - v regióne Turca, pokračuje. Hasiči i hasičky sa stali súčasťou takmer každej obce či mesta a tvoria srdce komunít. A dnes už s novou technikou.

V každej obci, keď sa niečo deje, všade sú v zmysle svojho hesla „Bohu na slávu, blížnemu na pomoc“ nezištne hasiči. 

Podpora dobrovoľných hasičov priniesla po prijatí zákona o dobrovoľnej požiarnej ochrane v našom kraji už 71 nových alebo zrepasovaných hasičských áut. A to nie je konečné číslo. Veľmi rád sa vždy zúčastňujem s ministrom vnútra Róbertom Kaliňákom slávnostných odovzdávaní, kedy mnohé zbory dostanú svoje prvé hasičské auto v histórii ich DHZ. Toto je zásluha ministerstva pod jeho vedením. Pamätníci si určite spomenú, že naposledy sa takéto prideľovanie hasičských áut uskutočnilo v sedemdesiatych rokoch. Boli to ešte vtedy známe Avie. 

Minulý víkend sme precestovali časť Oravy, Žiliny, Kysúc a Rajeckej doliny. Neviete si predstaviť, akí šťastní sú nielen chlapi, ale aj ženy, ktoré svoj voľný čas venujú hasičstvu a po toľkých rokoch tvrdej driny sa dočkajú zaslúženej odmeny. Ja sám som dobrovoľným hasičom u nás v Trnovom a viem, aký je to pocit, keď zbor dostane novú techniku.  

Na Kysuciach, Hornom Považí, Liptove, Orave a Turci sa aj vďaka týmto novým autám môžu obyvatelia cítiť bezpečnejšie. Ráno odchádzame do práce a opúšťame svoje domovy s pocitom, že ak sa niečo stane, dobrovoľní hasiči dokážu bezodkladne reagovať s kvalitnou technikou. Pri záplavách, ktoré postihli Slovensko v rokoch 2012 a 2013 si celá Európa uvedomila význam nezištnej pomoci a dobrovoľníckeho zápalu. To isté sa stalo minulý rok vo Vrátnej. Medzi ľuďmi, ktorí vtedy zasahovali, boli aj naši dobrovoľní hasiči, ktorí prejavili neuveriteľné odhodlanie, nasadenie a obetavosť. Len vďaka rýchlemu zásahu, ochote a pravdepodobne i veľkému šťastiu nevyhasol žiaden ľudský život.

Je potrebné, aby boli takéto okamihy a história DHZ zaznamenané. Nech si aj deti našich detí prečítajú o svojich predkoch, spoznajú históriu svojho kraja a obce, do ktorej dobrovoľné hasičské zbory neodmysliteľne patria. Aj preto sme sa v Žilinskom kraji rozhodli vydať publikáciu, ktorá túto časť tradícií našej župy popisuje. Unikátne fotky, príbehy z dejín hasičských spolkov, to všetko už čoskoro nájdete v knihe, ktorá bude kronikou dobrovoľného hasičstva nášho Žilinského kraja. Verím, že si svoje miesto nájde v každej obci a meste, ktoré je na svoje DHZ patrične hrdé.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šanca zrušiť Mečiarove amnestie zostáva živá, parlament ju posunul ďalej

Parlament schválil aj vládnu deklaráciu, ktorá amnestie odsudzuje.

KOMENTÁRE

Lexu by azda dokázala dostať ultraprecízna formulácia

Deklarácia, čo navrhuje Fico, je výborná forma, ale zlý text.

TECH

Zistili, prečo Samsungu vybuchovali a horeli mobily

Pri Galaxy Note 7 nešlo o záhadnú chybu, ale o zlú konštrukciu.


Už ste čítali?