František Wisner a Žilinská župa

Autor: Juraj Blanár | 2.3.2015 o 8:00 | Karma článku: 12,20 | Prečítané:  222x

Spojenie, ktoré k sebe neodbytne patrí, hoci z pohľadu času ide o rozdiel dvoch storočí. Napriek tomu sa tento významný muž liptovského lesníctva a vzdelávania zapísal do histórie nášho kraja tak, že by sme naňho nemali zabúdať.

Paradoxne platí, že čím novšia história, tým menej informácií o nej máme. A tak, ako z pohľadu historikov je 200 rokov málo, z pohľadu samosprávy ide o významné obdobie. Základy, ktoré však F. Wisner v Liptovskom Hrádku založil, ostávajú a prežili rôzne formy zriadenia.

Rok 2015 by sme pokojne mohli nazvať aj Wisnerovým rokom, pretože si budeme pripomínať viaceré výročia s ním spojené. Tým najdôležitejším je príchod tohto lesoochrancu do Liptovského Hrádku pred presne 220 rokmi. Stal sa prefektom panstva v Liptovskom Hrádku, s čím súvisela jeho činnosť práve v liptovských lesoch. V roku 1800 bola zase dostavaná škola, o ktorej výstavbu sa zasadil práve F. Wisner. A nebola to obyčajná vzdelávacia ustanovizeň, pretože Lesnícka škola mala až 20 miestností. Prezieravo myslel do budúcnosti, pretože z lesa nemožno iba ťažiť, ale treba sa oň zodpovedne starať. Išlo o prvú odbornú školu takéhoto druhu v celom Uhorsku. Jej iniciátor vnímal jej pôsobenie ako učenie umeniu drevárstva a lesníctva. A práve pokračovateľom týchto myšlienok je Žilinská župa, ktorá je zriaďovateľom Strednej odbornej školy lesníckej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku.

 

Mesto, ktoré sa stalo hlavným pôsobiskom F. Wisnera a ktoré je súčasťou nášho kraja, si v tomto roku pripomenie aj 210 rokov od povýšenia na komorské mestečko. Verím, že si jeho obyvatelia nespomenú len na dejiny Liptovského Hrádku, ale aj na muža, ktorý v ňom nestrávil celý život, avšak svojou prácou a zápalom sa hlboko zapísal liptovskej histórie. Do histórie lesníctva, ochrany prírody, vzdelávania, ale aj turizmu, keďže dal vybudovať ako jeden z prvých prístrešky, ktoré využívali turisti vo Vysokých Tatrách.

 

Zvlášť by som chcel oceniť spoluprácu renomovaného autora Petra Víteka s Liptovským múzeom, ktorí sa spoločne pričinili o to, aby vyšla kniha o živote F. Wisnera. Aj vďaka nej nezabudneme na našich predkov. Práve oni určovali ráz Žilinského kraja, v ktorom žijeme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šanca zrušiť Mečiarove amnestie zostáva živá, parlament ju posunul ďalej

Parlament schválil aj vládnu deklaráciu, ktorá amnestie odsudzuje.

KOMENTÁRE

Lexu by azda dokázala dostať ultraprecízna formulácia

Deklarácia, čo navrhuje Fico, je výborná forma, ale zlý text.

TECH

Zistili, prečo Samsungu vybuchovali a horeli mobily

Pri Galaxy Note 7 nešlo o záhadnú chybu, ale o zlú konštrukciu.


Už ste čítali?