Študenti do parlamentu

Autor: Juraj Blanár | 16.2.2015 o 8:00 | Karma článku: 11,02 | Prečítané:  293x

Nie, nedošlo k zmene legislatívy, ktorá by dovoľovala stredoškolákom kandidovať do parlamentu. Myslím si však, že je potrebné a podnetné počúvať ich názory, pretože oni budú raz tými, ktorí raz preberú do svojich rúk riadenie nášho štátu.

V Národnej rade Slovenskej republiky vznikajú naše zákony, ale aj úpravy a vylepšenia právnych predpisov, ktoré každodenná prax prináša. I preto som veľmi rád, že mám tu možnosť - poslanecký mandát a môžem tak predkladať zákony a legislatívne úpravy týkajúce sa potrieb regiónov. Snažím sa, aby aj v Bratislave bolo počuť hlas Žilinského kraja. K tomu mi pomáha aj pravidelné stretávanie sa so študentmi, ktorí ma často nešetria svojimi otázkami. Ich zvedavé otázky sú iné ako dospelé. Neberú si servítky pred ústa, nemajú zbytočné zábrany a veci pomenúvajú tak, ako ich vidia alebo cítia. A tak sa v paľbe ich otázok neraz i zapotím, aby som im dôsledne vysvetlil konkrétny zákon, nejakú jeho novelizáciu alebo vysvetlil prečo dané veci fungujú ako fungujú, čo je ich dôsledkom. Prípadne im dám ďalšie informácie, ktoré si neprečítali v médiách alebo o nich nepočuli. Naše diskusie dopĺňané vzájomnými myšlienkami, skúsenosťami sú pre mňa vždy obohacujúce a verím, že i študenti si aspoň nejakú tu informáciu zapamätajú či zažijú novú skúsenosť. Je veľmi zaujímavé sledovať ich očami našu spoločnosť.

Od začiatku tohto roka som mal možnosť privítať v parlamente študentov zo Spojenej školy v Žiline-Bytčici, so Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku, zo Spojenej školy Rosinská cesta v Žiline a z Obchodnej akadémie v Liptovskom Mikuláši. A čo ich zaujímalo? Sledovali priamo priebeh aktuálnej schôdze NR SR. Venovali sa aktuálnym otázkam trhu práce  a možnosti uplatnenia sa. Som rád, že naši študenti sú veľmi rozhľadení a myslia na svoju budúcnosť. Diskutovali sme aj o eurofondoch, ktorých čerpanie je úspešné v Žilinskom kraji oproti iným regiónom Slovenska. Neobišli sme ani II. dôchodkový pilier, platy poslancov. Zaujímal ich tiež pracovný program poslanca parlamentu.

Som presvedčený, že študenti do parlamentu patria. Raz v ňom možno zasadnú do poslaneckých lavíc alebo budú ministrami či prezidentom, ale dovtedy treba načúvať ich názorom, pretože mnohé zákony ovplyvnia ich život teraz alebo v budúcnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šanca zrušiť Mečiarove amnestie zostáva živá, parlament ju posunul ďalej

Parlament schválil aj vládnu deklaráciu, ktorá amnestie odsudzuje.

KOMENTÁRE

Lexu by azda dokázala dostať ultraprecízna formulácia

Deklarácia, čo navrhuje Fico, je výborná forma, ale zlý text.

TECH

Zistili, prečo Samsungu vybuchovali a horeli mobily

Pri Galaxy Note 7 nešlo o záhadnú chybu, ale o zlú konštrukciu.


Už ste čítali?