Keď nestačia eurofondy

Autor: Juraj Blanár | 10.11.2014 o 8:00 | Karma článku: 11,01 | Prečítané:  231x

Na Slovensku sú opravované vďaka eurofondom mnohé pamiatky. Je potešiteľné, že sa kultúrno-historické dedičstvo našich predkov zveľaďuje a chráni. Ale na všetky hrady, kaštiele, či archeologické náleziská nestačia ani príspevky z Európskej únie.

Nuž, nech máte na úniu akýkoľvek názor, netreba zabúdať ani na tieto pozitíva. Nám sa v Žilinskom kraji podarilo načrieť aj do iných finančných možností. Z eurofondov sme zrekonštruovali vežu Budatínskeho hradu, Historickú úvraťovú železničku vo Vychylovke, vybudovali sme informačné centrum pod Oravským hradom alebo stredovekú dedinu pod hradom Strečno. Ale na Sobášny palác v Bytči už nebola možnosť využiť financie z EÚ, a preto sme sa uchádzali o podporu z Nórskych fondov. A podarilo sa. Od roku 2009 je tento úžasný renesančný palác otvorený pre verejnosť. Ale konajú sa tam aj konferencie a iné významné podujatia. A takýmto podujatím bola i minulotýždňová udalosť prekračujúca hranice nášho kraja. Nórska veľvyslankyňa odprezentovala nových 11 projektov z celého Slovenska, ktoré získajú možnosť na realizáciu. Medzi nimi je aj rekonštrukcia srdca Budatínskeho hradu – hradnej kaplnky. 444 tisíc eur z Nórskeho finančného mechanizmu nám napomôže, aby bol celý hrad prístupný. A tak keď nestačia eurofondy a vlastné rozpočty, treba skúšať šťastie aj v iných typoch grantov, pretože dedičstvo našich predkov si zaslúži našu maximálnu starostlivosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?