Aj spevom môže byť človek živý

Autor: Juraj Blanár | 7.11.2014 o 13:27 | Karma článku: 6,07 | Prečítané:  426x

Kysucké múzeum sa dlhodobo venuje prezentácii historických súvislostí Kysúc, a pritom poodkrýva aj fenomény doby. Dozvedáme sa, ako žili naši predkovia, čím sa živili, a to nielen fyzicky, ale aj duševne. Kniha (Piesne Kysúc), ktorú plánujú vydať ešte v tomto roku, sa zameriava práve na jeden z najvýznamnejších komunikačných prostriedkov minulosti.

Aj takto by sme mohli pomenovať ľudovú pieseň, ktorá nebola iba pre zábavu, ale boli v nej skryté múdrosti starých otcov, rady starých materí a tiež rôzne udalosti, ktoré sa naozaj stali. Vďaka tomuto hudobnému dedičstvu sa tiež dozvedáme veľa o nárečiach jednotlivých častí Kysúc a o problémoch, ktoré trápili vtedajších ľudí. Či už to bola práca na poli, starosti o deti alebo obavy pred budúcnosťou. A aká je tá ich budúcnosť?

Nuž, a vďaka systematickej práci Pavla Kužmu sa najmä nestratí pre naše pokolenia. Nech zostanú zozbierané a ponúkané piesne večné, pretože nielen chlebom je človek živý, ale v tomto kontexte môžeme povedať, že i spevom. A ak si neviete spomenúť na melódiu niektorej z piesní, namiesto nôt oslovte starých rodičov, susedov alebo i známych skôr narodených, a tak sa pieseň minulosti môže stať výborným komunikačným prostriedkom aj pre súčasnosť. Spevom sa dá vypovedať mnoho a vďaka kysuckým folkloristom sa nespretŕhali korene minulosti, ale práve naopak, stále vypúšťajú výhonky uchovávajúce ľudovú slovesnosť.

Kysuce, ako región rázovitý a jedinečný, jeden z piatich Žilinskej župy, je bohatý nielen na dobrých ľudí a očarujúcu prírodu, ale vďaka takýmto vydavateľským počinom sa dozvedáme, že i na dejinné udalosti a plnú truhlicu spevavého dedičstva. Zalistujte si preto v tejto novučičkej knihe, z ktorej sa nám prihovára minulosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šanca zrušiť Mečiarove amnestie zostáva živá, parlament ju posunul ďalej

Parlament schválil aj vládnu deklaráciu, ktorá amnestie odsudzuje.

KOMENTÁRE

Lexu by azda dokázala dostať ultraprecízna formulácia

Deklarácia, čo navrhuje Fico, je výborná forma, ale zlý text.

TECH

Zistili, prečo Samsungu vybuchovali a horeli mobily

Pri Galaxy Note 7 nešlo o záhadnú chybu, ale o zlú konštrukciu.


Už ste čítali?