Aj spevom môže byť človek živý

Autor: Juraj Blanár | 7.11.2014 o 13:27 | Karma článku: 6,07 | Prečítané:  428x

Kysucké múzeum sa dlhodobo venuje prezentácii historických súvislostí Kysúc, a pritom poodkrýva aj fenomény doby. Dozvedáme sa, ako žili naši predkovia, čím sa živili, a to nielen fyzicky, ale aj duševne. Kniha (Piesne Kysúc), ktorú plánujú vydať ešte v tomto roku, sa zameriava práve na jeden z najvýznamnejších komunikačných prostriedkov minulosti.

Aj takto by sme mohli pomenovať ľudovú pieseň, ktorá nebola iba pre zábavu, ale boli v nej skryté múdrosti starých otcov, rady starých materí a tiež rôzne udalosti, ktoré sa naozaj stali. Vďaka tomuto hudobnému dedičstvu sa tiež dozvedáme veľa o nárečiach jednotlivých častí Kysúc a o problémoch, ktoré trápili vtedajších ľudí. Či už to bola práca na poli, starosti o deti alebo obavy pred budúcnosťou. A aká je tá ich budúcnosť?

Nuž, a vďaka systematickej práci Pavla Kužmu sa najmä nestratí pre naše pokolenia. Nech zostanú zozbierané a ponúkané piesne večné, pretože nielen chlebom je človek živý, ale v tomto kontexte môžeme povedať, že i spevom. A ak si neviete spomenúť na melódiu niektorej z piesní, namiesto nôt oslovte starých rodičov, susedov alebo i známych skôr narodených, a tak sa pieseň minulosti môže stať výborným komunikačným prostriedkom aj pre súčasnosť. Spevom sa dá vypovedať mnoho a vďaka kysuckým folkloristom sa nespretŕhali korene minulosti, ale práve naopak, stále vypúšťajú výhonky uchovávajúce ľudovú slovesnosť.

Kysuce, ako región rázovitý a jedinečný, jeden z piatich Žilinskej župy, je bohatý nielen na dobrých ľudí a očarujúcu prírodu, ale vďaka takýmto vydavateľským počinom sa dozvedáme, že i na dejinné udalosti a plnú truhlicu spevavého dedičstva. Zalistujte si preto v tejto novučičkej knihe, z ktorej sa nám prihovára minulosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?