Secesia v Žiline

Autor: Juraj Blanár | 16.7.2014 o 8:20 | Karma článku: 4,90 | Prečítané:  1065x

Podarilo sa nám získať unikátnu secesnú budovu priamo v centre Žiliny. Žilinský samosprávny kraj tak môže zachrániť pamiatku, ktorá už dávno neplní svoj účel, ale je na nás, aby sme ju zachovali pre budúce generácie.

Aby náhodou nepadla za obeť investorovi, s čím máme zlé skúsenosti aj v Žiline.

Bola to prvá parná elektráreň v Žiline, v ktorej sa kúrilo uhlím z Ostravská a ktorá rozsvecovala aj verejné osvetlenie v meste. Pochádza ešte z čias monarchie, bola dostavaná a uvedená do prevádzky v roku 1908.

Atmosféra tejto historickej stavby, nachádzajúcej sa v tesnej blízkosti s Považskou galériou umenia, je magická. Hoci zvonku nevyzerá vôbec vábne, jej interiér dáva tušiť ducha vtedajšej doby.

Moderný a rýchly svet, nablýskaný a vo svetle reflektorov, ovplyvňovaný reklamou a marketingom...nám neumožňuje vidieť krásu aj v starom, zanedbanom objekte. Urobíme všetko preto, aby sa nám tú krásu podarilo objaviť.

Vedeli ste o tom, že v Žiline máme takýto objekt z čias rakúsko-uhorskej monarchie? Asi nie, pretože ma o tom presviedčajú pri diskusiách mnohí obyvatelia Žiliny...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dôvere by už schránka na Cypre neprešla. Pravidlá sa menia

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama a Žitňanskej obhajoba

Aj keby zákon skresal rozkrádanie len o „drobné“, stále hovoríme asi o miliónoch.


Už ste čítali?