Juraj je silná značka

Autor: Juraj Blanár | 24.4.2014 o 7:17 | Karma článku: 5,70 | Prečítané:  986x

Každé meno má svojich nositeľov, ktorí stoja za zmienku alebo ktorých si obzvlášť vážime a patria do okruhu našich skutočných celebrít. Meno Juraj je ikona z histórie. Jeden z najvýznamnejších uhorských, a teda aj slovenských šľachticov, ktorý zastupoval cisára, bol palatín Juraj Turzo. Hm, dobrá spoločnosť, kam som sa dostal vďaka mojim rodičom, ktorí mi dali toto meno.

Aj keď k Jurajom, ktorí navyše pochádzajú zo Žilinského kraja, patrí i zbojník. Juraj Jánošík. Ale predsa len nemohol byť až taký zlý a negatívny, keď sa jeho meno stalo legendou pre väčšinu Slovákov.
Jánošík je zobrazením boja za spravodlivosť a proti nespravodlivosti.
Asi mu k tejto legendárnosti pomohlo aj to, že zomrel mladý a tým sa nestihol spreneveriť ideálu, ktorý v ňom utláčaní ľudia v rôznych storočiach potrebovali vidieť. Oboch akoby spájal patrón ich mena – sv. Juraj. Nebudem sa vás pýtať, či si pamätáte na jeho údel. Alebo predsa? Áno, to je ten známy drakobijca, ktorý zachránil princeznú pred drakom. A takíto ochrancovia vlastne boli Turzo i Jánošík, hoci každý svojím spôsobom. A kde hľadať ich stopy u nás? Juraj Turzo, ktorý bol významným protitureckým bojovníkom a zároveň poradcom cisára Rudolfa II. (pamätáte si na nezabudnuteľný film Cisárov pekár a pekárov cisár?), sa spája s Lietavským hradom (kde sa narodil), s Bytčianskym zámkom (kde úradoval), s Oravským hradom (kde hospodársky rozvíjal Oravu). Juraj Jánošík na Bytčianskom zámku slúžil, rodák z Terchovej, „úradoval“ na Kysuciach, Turci, Orave i Liptove... Aj sv. Juraja môžete symbolicky stretnúť. Napríklad v Trnovom, čo je žilinská prímestská časť, ktorá je zároveň aj mojim rodiskom. Máme tu úžasný štyristoročný drevený kostolík sv. Juraja, ktorý je úplne celý z dreva.

Napriek tomu ani jeden z týchto Jurajov nepatrí na prvé miesto mojej hitparády. Je jeden Juraj, ktorý je obdivuhodný pre svoju vytrvalosť, nápady i celoživotnú snahu o zachovávanie našich tradícií. Je ním rodák z Turia neďaleko od Žiliny, ktorý v minulom roku oslavoval 85ku. Choreograf a tanečník zo SĽUK-u Juraj Kubánka. Moja hitparáda Jurajov je teda 1. Juraj Kubánka, 2. Juraj Turzo, 3. Juraj Jánošík. Aká je tá vaša?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šanca zrušiť Mečiarove amnestie zostáva živá, parlament ju posunul ďalej

Parlament schválil aj vládnu deklaráciu, ktorá amnestie odsudzuje.

KOMENTÁRE

Lexu by azda dokázala dostať ultraprecízna formulácia

Deklarácia, čo navrhuje Fico, je výborná forma, ale zlý text.

TECH

Zistili, prečo Samsungu vybuchovali a horeli mobily

Pri Galaxy Note 7 nešlo o záhadnú chybu, ale o zlú konštrukciu.


Už ste čítali?