Vojna pred (za) dverami?!

Autor: Juraj Blanár | 15.4.2014 o 11:21 | Karma článku: 5,57 | Prečítané:  1027x

Ukrajina a Rusko. Dva štáty, ktoré patrili v minulosti k sebe, dnes tasia zbrane. Vlastne to ešte nevidieť, ale všetko akoby smerovalo k otvorenému konfliktu. Silové riešenia nie sú dobré. O tom sa presvedčili v dávnej i nedávnej minulosti všetky veľké mocnosti.

Či už to bolo v Afganistane, Iraku alebo aj Srbsku. Slovensko je jeden zo štátov, ktorý neuznal nezávislosť Kosova. A predsa tento štát funguje. Ako to dopadne u nášho východného suseda? Veľa otáznikov, ešte viac obáv a odpovede nepoznajú asi ani samotní aktéri. A dokonca ani Obama a Putin či Merkelová. Čo bude však s ľuďmi? Aj ukrajinské deti si zaslúžia vyrastať v zdraví a bezpečí, no nikto dnes nevie, čo ich čaká. Slovenská republika musí teda vyčkávať, ako čakajú aj ostatní. Vypukne občianska vojna? Prestanú dodávky plynu? Začne masové vysťahovalectvo? Prídu utečenci aj k nám? Mali by sme sa pripraviť na najhoršie, aby sme si potom, keď by sa konflikt predsa len podarilo vyriešiť, mohli vydýchnuť. Kým doteraz sme sledovali vojnové besnenie vďaka satelitom, teraz nám akosi čoraz neodbytnejšie klope na dvere. Chcem stále veriť, že moje závery sú nesprávne.

Zostáva nám len dúfať, že nám na tie dvere nezabúcha tak, aby sa schengenská hranica zmenila na nárazníkovú zónu blízko bojiska. Všetkým obyčajným ľuďom z Ukrajiny i Ruska, ľuďom rôznych národností a vierovyznaní, by som chcel zaželať pokoj v duši a nenaplnenie obáv, ktoré dnes víria v každom z nás. Všetkým zúčastneným stranám chcem zaželať pokojnú a zodpovednú myseľ pri rozhodovaní o osudoch ľudí, aj keď viem, že to bude ťažké.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?