Aj v sociáli ide o zdravie

Autor: Juraj Blanár | 25.3.2014 o 11:40 | Karma článku: 8,35 | Prečítané:  513x

Zdravotníctvo uznalo, že aj výkony v sociálnych službách sú často súčasťou zdravotnej starostlivosti. Doteraz síce pacienti dostávali starostlivosť, ale tú si hradili buď zo svojho alebo na ne prispieval zriaďovateľ, napríklad i Žilinská župa. Po novom sa budú aj zdravotné poisťovne finančne podieľať na výkonoch, ktoré indikuje lekár. Doteraz nemali pacienti – klienti sociálnych zariadení garantované, že sú im poskytované rovnocenné služby, ako keby boli umiestnení v nemocniciach.

V parlamente sme minulý týždeň schválili do ďalšieho procesu zákonnú zmenu, ktorá uznáva, že odsávanie pacientov, príprava a podávanie infúzie, či preväzy rán patria do zdravotníctva. Ale uznajte, že by nebolo vhodné, keby sa kvôli každému preväzu museli klienti sociálnych zariadení prevážať do zdravotníckych zariadení. A potom späť. Skoro ako v Kocúrkove. Alebo si predstavte pacienta, ktorý nevie či nemôže prijímať stravu inak, iba cez sondu. Doteraz mu síce bola podávaná strava cez ňu, ale bez nároku na úhradu nákladov. A pritom nemocnice, kde tiež kŕmia pacientov cez sondu, dostávali za každý takýto úkon financie, ktoré mohli byť použité ďalej na rozvoj nemocnice. Na nákup pomôcok či iného zdravotného materiálu. Sociálne zariadenia to robili úplne bezplatne a nemohli si nakupovať toľko polohovateľných lôžok alebo zavádzať nové terapie.

Nie, nemôžeme na všetko pozerať cez peniaze, ale ak si uvedomíme, že zdravotné poisťovne u nás mali za rok 2012 zisk neuveriteľných 90 miliónov eur (zdroj: http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/285785-vlanajsi-zisk-zdravotnych-poistovni-dosiahol-90-milionov-eur/), tak je jasné, že by sa mali podieľať na financovaní zdravotnej starostlivosti, ktorá sa nedeje iba v nemocniciach, ale aj v domovoch sociálnych služieb.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?