Eurofondový ošiaľ

Autor: Juraj Blanár | 26.2.2014 o 13:26 | (upravené 26.2.2014 o 19:20) Karma článku: 10,60 | Prečítané:  4946x

Eurofondy sem, eurofondy tam... Nenávratné finančné príspevky, monitorovacie správy, projektová dokumentácia, refundácie, žop-ky, rop-ka... Desaťročie sa na Slovensku skloňujú tieto i ďalšie výrazy, prispôsobuje sa im nielen náš jazyk, ale aj konanie, a to tak, aby sme dokázali získať čo najviac financií z eurofondov. V tomto období sa blížime do cieľovej rovinky progamového obdobia 2007-13, po ktorom ešte 3 roky môžeme dočerpávať financie tak, aby sa všetko stihlo a urobilo.

A tak sa môžeme poohliadnuť za tým, čo sa podarilo, a najmä či sa tento ošiaľ zmenil aj na niečo pozitívne, zmysluplné a konkrétne, alebo ostalo len pri štúdiách, stratégiách a ďalších dokumentoch. Veď papier znesie toho veľa. Žilinský kraj zmenil  vďaka eurofondom svoju tvár. Opravili sme 190 kilometrov cies, 72 obcí a miest má nové námestia a oddychové zóny. Školy sa zmenili na nepoznanie (napríklad Dopravna akadémia v Žiline, Obchodná akadémia v Martine či SOŠ technická v Čadci). Aj v sociálnej oblasti prešli mnohé domovy stavebnými úpravami, zatepľovaním, prestavbami...

Málo alebo veľa? Takto sa mnohí pýtajú a pozerajú aj na náš kraj. Čísla z konca minulého roka hovoria jasne. Do nášho kraja poputovalo a stále putuje 1,63 miliardy eur. A to je zatiaľ, pretože o niektorých projektoch sa ešte nerozhodlo. Sú na to práve tieto 3 roky, ktoré som spomínal vyššie. Len z takzvaných mikroprojektov sa na slovensko-českej hranici mohlo realizovať 83 a na slovensko-poľskej (ktorá je prirodzene dlhšia) až 156.

Ako obyvateľ nášho kraja som veľmi rád, že sa nám tu všetkým podarilo premeniť eurofondový ošiaľ na konkrétne výsledky. Ako župan Žilinského kraja by som chcel poďakovať úplne všetkým, ktorí akokoľvek priložili ruku k dielu, pretože sme spoločnými silami premenili tisíce projektových papierov a zámerov na niečo, čo tu po nás zostane.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?